Види військових повісток

Автор | 29.08.2022

В Україні продовжено загальну мобілізацію до 21 листопада 2022 року, тож питання вручення повісток залишається актуальним і надалі. Отримати повістку може кожен – не залежно, до якої черги мобілізації він належить. Однак, повістки є різні і вони не завжди означають призов на службу.

Про види повісток розповідає юрист Шепетівського бюро правової допомоги Євген Бондар.

Повісткою, в розумінні законодавства про військову службу та військовий обов’язок, називають документ центру комплектування та соціальної підтримки, який зобов’язує особу прибути на виклик до цього органу.

Як правило, повістка містить відомості про орган, що її видав, та його адресу, дату, час та мету виклику, ПІБ особи, що викликається, підпис, ПІБ, звання та посаду посадової особи, яка виписала повістку. Складовою частиною повістки є розписка щодо її одержання, на якій також міститься інформація про відповідальність за неявку.

Зі зворотньої сторони повістки надрукована інформація про речі та документи, які потрібно мати при собі викликаній особі.

Повістки можна поділити на наступні види:

  • для приписки до призовної дільниці;
  • щодо уточнення облікових даних;
  • на проходження військово-лікарської комісії ;
  • повістка-призов на строкову військову службу;
  • мобілізаційне розпорядження;
  • про явку для відправлення на збірний пункт призваного на строкову службу;

Для приписки до призовної дільниці

Призначена для оповіщення про необхідність явки до центру комплектування та соціальної підтримки допризовників, яким у рік приписки виповнюється 17 років, з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

Щодо уточнення облікових даних

Даний вид повістки вручається для внесення відомостей до бази щодо особи, її сімейного стану, інформації про працевлаштування, освіту, кваліфікацію, наявність чи відсутність дітей. Результатом такої перевірки, зокрема, можуть бути виявленні підстави для звільнення від служби в армії або для відстрочки від призову.

На проходження військово-лікарської комісії

Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, у якій зазначається інформація про придатність, обмежену придатність чи непридатність призовника до військової служби.

Повістка-призов на строкову військову службу

У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці, та перелічено документи, які при собі необхідно мати: посвідчення про приписку; паспорт громадянина України (у разі наявності паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм мати довідку про реєстрацію місця проживання особи); копію атестата, диплома, свідоцтва, іншого документа про освіту;довідку з місця роботи або навчання із зазначенням: для тих, хто працює, – посади, фаху, з якого часу працює; для тих, хто навчається, – на якому курсі або в якому класі навчається; характеристику з місця роботи або навчання; свідоцтва, посвідчення і довідки про спортивні розряди, про спеціальність, одержану в закладі освіти; посвідчення водія (за наявності); довідку про щомісячну заробітну плату (стипендію), підписану керівником і головним бухгалтером; свідоцтво про укладення шлюбу (народження дитини) – одруженим призовникам. Під час воєнного стану такий вид повісток не вручається.

Про явку для відправлення на збірний пункт призваного на строкову службу.

На зворотній стороні такої повістки обов’язки призовника: з’явитися для відправлення у військову частину акуратно підстриженим, одягненим за сезоном у справний одяг і взуття. При собі мати предмети особистої гігієни, паспорт громадянина України, посвідчення про приписку, а тим, які закінчили заклади професійної (професійно-технічної) освіти, – свідоцтво про одержану спеціальність, водіям транспортних засобів – посвідчення водія.

Мобілізаційне розпорядження

Вручається військовозобов’язаним особам, котрі пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації. У мобілізаційному розпорядженні зазначається про обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Шепетівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *