Сьогодні відбулось засідання Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при районній військовій адміністрації. У засіданні взяли участь начальник управління соціального захисту населення Ліліана Танасієнко, керівники окремих структурних підрозділів адміністрації, головний лікар КП «КНП Шепетівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Андрій Нечипорук, спеціалізований кар’єрний радник Шепетівської філії Хмельницького обласного центру зайнятості Наталія Бушинська, голова благодійної організації «Благодійний фонд «Неймовірні люди» Руслана Ребекевша, внутрішньо переміщені особи.
Рада з питань внутрішньо переміщених осіб при Шепетівській районній державній адміністрації є консультативно-дорадчим органом, створеним із метою захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, розробки ефективних механізмів щодо їхньої подальшої адаптації та інтеграції.
Про медичні послуги для внутрішньо переміщених осіб розповів головний лікар КП «КНП Шепетівський Центр первинної медико-санітарної допомоги» Андрій Нечипорук. Він зазначив, що в умовах воєнного стану доступ українців до первинної медичної допомоги спрощено: ВПО можуть за бажанням звернутися до будь-якої лікарні. Під час воєнних дій лікарі первинної медичної допомоги мають вести облік переміщених пацієнтів за визначеною формою. У формі зазначаються прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дата народження, ліки, які приймає пацієнт, а також дані про сімейного лікаря, з яким укладена декларація (якщо вона є).
У лікаря первинної ланки внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати такі медичні послуги:
• динамічне спостереження за станом здоров’я;
• діагностику та лікування захворювань;
• базові тести та аналізи (загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, рівень глюкози у крові, загальний аналіз холестерину, тести на вагітність, ВІЛ, вірусні гепатити, COVID-19, тропонін);
• направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження;
• паліативну допомогу;
• паперові чи електронні рецепти від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету за програмою «Доступні ліки», а також інсулін (якщо це повторний рецепт);
• щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень.
Далі спеціалізований кар’єрний радник Шепетівської філії Хмельницького обласного центру зайнятості Наталія Бушинська розповіла присутнім про допомогу від держави з працевлаштування для внутрішньо переміщених осіб. Вона повідомила що для того, аби скористатися деякими послугами, не обов’язково реєструватися в центрі зайнятості, можливо за допомогою сервісів служби зайнятості здійснити підбір роботи, отримати профорієнтаційні послуги, ваучера на навчання тощо.
Основні програми та послуги служби зайнятості для ВПО:
1.Послуги з працевлаштування.
Особи, зацікавлені в пошуку роботи, можуть здійснювати її самостійно на Єдиному порталі вакансій або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram та Viber.
2. Сприяння тимчасовій зайнятості.
Служба зайнятості організовує для безробітних:
• громадські та інші роботи тимчасового характеру у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України на термін не більше 180 календарних днів.
• суспільно корисні роботи на час дії воєнного стану.
3. Професійне навчання та надання ваучерів.
За сприяння служби зайнятості громадяни з-поміж зареєстрованих безробітних можуть за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття пройти професійне навчання: професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації.
4. Набуття статусу зареєстрованого безробітного.
Реєстрація безробітних у службі може відбуватися у такі способи:
• особисто, під час відвідування центру зайнятості;
• через єдиний державний портал електронних послуг або мобільний застосунок Дія.
Допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного та в період дії воєнного стану її тривалість не може перевищувати 90 календарних днів. Крім цього держава заохочує роботодавців, які працевлаштовують осіб з поміж ВПО на умовах строкового/безстрокового трудового договору, також і за сумісництвом, можуть отримати компенсацію у розмірі 6700 грн. за кожну працевлаштовану особу протягом 2-х місяців.
Також компенсація роботодавцям витрат на оплату праці надається при працевлаштуванні безробітних осіб з числа внутрішньо переміщених на умовах строкових трудових договорів, виплачується в сумі фактичних витрат на оплату праці (включає основну, додаткову заробітну плату, сплачений ЄСВ), але не більше двократного розміру мінімальної заробітної плати (13400 грн.), максимальна загальна тривалість компенсації складає 6 місяців з дня працевлаштування особи за направленням служби зайнятості.
На завершення засідання про залучення волонтерських та міжнародних гуманітарних організацій до вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб Шепетівського району розповіла голова благодійної організації «Благодійний фонд «Неймовірні люди» Руслана Ребекевша. Вона ознайомила присутніх з роботою благодійної організації щодо допомоги внутрішньо переміщеним особам для отримання гуманітарної допомоги на проживання, одягу, продуктів харчування, дров на зимовий період та наголосила, що серед основних завдань Ради ВПО – сприяння забезпечення соціального захисту ВПО, їх працевлаштування, забезпечення житлом, надання психологічної, медичної та правової допомоги тощо.
За підсумками засідання члени Координаційної ради домовились про подальшу роботу та напрацювання заходів задля поліпшення стану ВПО у Шепетівському районі.