В обласному центрі відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму”

Автор | 08.02.2023

Напередодні річниці незаконної анексії росією Кримського півострова, у приміщенні ТРЦ WoodMall відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму”. На ній представлені 22 фотороботи українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук, які після незаконної анексії працювали в Криму та висвітлювали тему порушення прав людини, фільмували життя родин політв’язнів та проукраїнських активістів. Презентовані світлини були зроблені з 2014 по 2019 рік, доки автори ще могли їздити до Криму. Російська окупаційна адміністрація ввела для них заборону відвідувати півострів на строк від 10 до 35 років.

Під час відкриття фотовиставки голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила, що фотовиставка вкотре є нагадуванням  про те, що Крим і Україна єдині і, що ця широкомасштабна збройна агресія розпочалася ще у 2014 році з окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. За її словами, саме зі звільнення Криму Україна відновить свою територіальну цілісність та незалежність.

Також Тетяна Печончик розповіла, що за політично мотивованими обвинуваченнями окупаційна російська влада тримає за гратами 15 журналістів: “Більшість із них кримськотатарські журналісти, які співпрацювали із ініціативою “Кримська солідарність”, що об’єднує родини політичних в’язнів, адвокатів, активістів. Тому можна сказати, що кожен десятий кримський політв’язень ув’язнений через журналістську діяльність”.

В свою чергу, начальник ОВА Сергій Гамалій наголосив, що такі фотовиставки є вкрай важливими, оскільки вони показують істинне обличчя окупанта і розповідають глядачеві правдиві історії. “Сьогодні весь світ побачив, що коли орки тимчасово захоплюють будь-яке українське місто, перше, що вони роблять – намагаються змінити історію: завозять російські підручники, пропагують брехливу історію щодо створення нашої держави. Тому історія дуже важлива і кожен, хто про неї розповідає та висвітлює правду є героєм та заслуговує на визнання”, – сказав очільник області.

Масштабні переслідування почалися від першого дня окупації російськими військами АР Крим. В багатьох випадках з політичних мотивів до сьогоднішнього дня було заарештовано понад 150 осіб, — більшість із них кримські татари, — викрадено 43 українські активісти, з них 11 осіб вважаються зниклими безвісти, а один чоловік залишається під вартою. Наразі репресії тривають. “У справах, за якими переслідують кримських татар, ми постійно бачимо порушення права на справедливий суд. Основними доказами для суду є свідчення анонімних свідків (багато хто з них — співробітники ФСБ РФ), досудові показання свідків, котрі у подальшому в суді заявляють, що такі свідчення надали під тиском, і лінгвістичні експертизи розмов обвинувачених мусульман. Докази, надані стороною захисту, зазвичай судді не беруть до розгляду”, — зазначила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Впродовж 2016-2018 років одна з авторок фотовиставки “Історії з окупованого Криму” Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в окупованому Криму, поки не отримала заборону від ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії. “Ці знімки — невеличка частина усіх тих історій з окупації, які нам пощастило побачити, почути й передати в ефір. Про людей, які залишилися вдома, попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності з боку (про)російських силовиків. Це історії про зруйновані долі сотень сімей, вигаданий тероризм, переслідування за національність, віру і позицію. Але також вони — про любов до своєї землі та свого народу, солідарність і взаємо підтримку, віру в перемогу правди й добра”, — зазначила пані Савчук.

Варто відмітити, що Хмельницький став першим містом, де фотовиставка “Історії з окупованого Криму” була презентована широкому загалу українських глядачів. Переглянути світлини можна буде у приміщенні ТРЦ WoodMall ще протягом 10 днів. Далі фотовиставка помандрує до Кропивницького, Чернівців, Одеси, Луцька та Львова.

У жовтні минулого року фотовиставку “Історії з окупованого Криму” було представлено на міжпарламентському саміті Кримської платформи (м. Загреб, Хорватія), а також у грудні — під час урочистих заходів з нагоди 30-річчя Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.

Довідково: Фотовиставка створена Центром прав людини ZMINA у співпраці із Представництвом Президента України в АР Крим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *