Раннє втручання

Послуга раннього втручання

Раннє дитинство є визначальними для подальшого гармонійного розвитку дитини. Тому надзвичайно важливо не зволікати, а якнайшвидше розпочинати роботу з сім’ями, де виховують дітей з порушенням розвитку. Ці сім’ї можуть відчувати тривогу щодо фізичного та психосоціального благополуччя своєї дитини чи переживати кризові ситуації.

У таких випадках сім’ям може бути надана комплексна підтримка у вигляді раннього втручання, спрямованого на забезпечення належного догляду та реабілітації дитини на початкових етапах.

Послугу можна отримати в очній, дистанційній, індивідуальній або груповій формі після визначення індивідуальних потреб дитини та її сім’ї, складення індивідуального плану раннього втручання і укладення договору. Команда фахівців може складатися з психолога, логопеда, фізичного терапевта, лікаря-педіатра, фахівця із соціальної роботи, соціального працівника тощо.

Знайти перелік закладів/установ, які надають послуги раннього втручання можна за посиланням: https://www.msp.gov.ua/news/22948.html

Міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку

Дослідження підтверджують, що перші роки життя дитини є визначальними для її подальшого росту та розвитку і впливають на її майбутнє. При цьому кожна дитина пізнає світ у своєму темпі і потребує різного обсягу зусиль з боку дорослих, особливо, якщо мова йде про дітей із порушеннями розвитку.

Важливо інвестувати у розвиток таких дітей у ранньому віці, адже це допомагає уникнути більш серйозних проблем у майбутньому.  Реалізувати право дитини на найкращий старт у житті допомагає раннє виявлення та раннє втручання.

Раннє втручання – це міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку (від народження до 3-х років), у яких є порушення розвитку. Підтримка спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини.

Раннє втручання орієнтоване на дітей у перші роки їх життя, оскільки раннє виявлення біологічних та соціальних чинників ризику щодо порушення розвитку дитини дає можливість своєчасно почати інтенсивну допомогу в ранньому віці, коли розвиток дитини особливо піддається впливу. У цей період є найвищі шанси запобігти появі обмежень як у функціонуванні сім’ї, так і в фізичному та психосоціальному розвитку дитини.

Раннє втручання включає:

– Супровід сімей, які виховують малюків із порушенням розвитку

– Підтримку родини в подоланні кризи

– Допомогу родині у розвитку життєво необхідних умінь та навичок у дитини

– Сприяння покращенню взаємодії малюка із членами родини та соціуму

Для кого раннє втручання?

Для сімей, які виховують дітей від народження до трьох повних років, у яких:

  1. Встановлено певний діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості). Наприклад, дитячий церебральний параліч, розлади аутистичного спектра, синдром Дауна, епілепсія та інші.
  2. Визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів.
  3. Є ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою та інші; діти, які перебувають в будинку дитини; сім’ї, які отримали будь-який травматичний досвід.
  4. Сім’ї, де батьки мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.

Раннє втручання

Що це таке

Коротко про те, що таке раннє втручання, які сім’ї можуть звернутись за послугою раннього втручання і як фахівці надаватимуть допомогу.

Ранній розвиток дитини

Як розвивається малюк від народження до трьох років

Дитина – цілісна особистість, і її гармонійний розвиток залежить від можливості реалізовувати увесь потенціал, що дала їй природа. Цей посібник дає інформацію про особливості рухового, мовленнєвого, сенсорного та психоемоційного розвитку, а також дає рекомендації щодо створення умов для різнобічного розвитку малюка.

Перевірте розвиток своєї дитини

Таблиця для оцінки розвитку дітей до 3 років «Червоні прапорці»

Ця таблиця допоможе визначити, чи є у дитини затримка розвитку. Це дасть змогу почати допомагати дитині раніше, ніж її труднощі стануть для неї значними.

Якщо у вашої дитини розлади аутистичного спектра

Керівництво для батьків

Коли батьки дізнаються, що у їхньої дитини розлади аутистичного спектру, у них виникає багато питань щодо того, як найкраще зрозуміти свою дитину і як правильно спрямувати її розвиток. У цьому буклеті зібрано відповіді на основні питання, які ставлять батьки дітей з аутизмом.

Якщо малюк народився з порушеннями розвитку

Як підтримати батьків: поради для спеціалістів і близьких людей

Коли в батьків народжується дитина з порушеннями розвитку чи інвалідністю, вони почуваються розгубленими й безпорадними.
Такий стан називається «криза». В цій ситуації важливо, аби спеціалісти (наприклад, працівники пологового, сімейні лікарі, педіатри, фахівці центрів раннього втручання, інш.) та близькі люди розуміли, що відчуває сім’я, знали, як реагувати на це, як можна підтримати батьків.

Позиціонування дитини з руховими порушеннями та підбір обладнання

Поради і правила

Щоб дитина правильно розвивалась, їй треба працювати з координацією різних функцій одночасно, постійно повторювати та використовувати свої вміння та навички. Проте якщо у дитини є рухові порушення, цього може бути складно досягти. Якщо у дитини немає можливості виконувати все самостійно, наприклад, вона не може сидіти, коли її годують, то дорослі можуть підібрати обладнання та змінити умови. Поради щодо цього зібрані у посібнику.

Гра не тільки для забави

Розвивальні ігри для дітей від народження до трьох років

Розвивальні ігри для дітей від народження до трьох років