Питання погашення заборгованості із заробітної плати перебуває на особливому контролі Уряду, – Сергій Гамалій

Автор | 24.11.2021

23 листопада голова обласної державної адміністрації Сергій Гамалій у форматі відеоконференції провів чергове засідання колегії обласної державної адміністрації. До участі у колегії долучилися заступники голови адміністрації, керівники структурних підрозділів ОДА, голови РДА, міські голови, голови громад області та представники територіальних підрозділів ЦОВВ.

З першого питання про стан погашення заборгованості, підвищення рівня заробітної плати та легалізації трудових відносин в області доповіла директор Департаменту економічного розвитку ОДА Олена Бохонська.

За її словами, серед ряду нагальних та першочергових питань, над вирішенням яких працює обласна державна адміністрація спільно з райдержадміністраціями та органами місцевого самоврядування, є питання погашення заборгованості з виплати заробітної плати.

Так, з початку року було проведено 31 засідання обласної та місцевих тимчасових комісій з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, за результатами яких напрацьовано конкретні завдання і заходи для погашення боргів на кожному підприємстві. Також додатково проведено робочі наради та зустрічі щодо вирішення проблемних питань діяльності окремих підприємств.

Відповідно до статистичної інформації на 01.11.2021 в області налічувалося 20 підприємств-боржників із загальною сумою заборгованої заробітної плати 21303,6 тис гривень. Директор Департаменту зазначила, що заборгованість із заробітної плати збільшилась, порівняно з початком року в 2,7 раза. В той же час слід відмітити, що за інформацією Держстату України, Хмельницька область входить в перелік регіонів із найнижчою сумою заборгованості, займаючи 20 місце за величиною боргу. У жовтні обсяг невиплаченої заробітної плати по області становить 0,9% до фонду оплати праці, нарахованого за вересень поточного року, та відповідає 5 місцю серед регіонів України.

В переліку підприємств-боржників налічується 2 державних підприємства, 8 комунальних та 10 підприємств інших форм власності. У структурі боргу найбільшу частку займають державні підприємства –  9514,3 тис. грн, що становить 44,7% від загальної суми заборгованості по області. Борг комунальних підприємств становив 5911,4 тис. грн або 27,7%, підприємств інших форм власності – 5877,9 тис. грн або 27,6% (у тому числі 1657,0 тис. грн – це борг ПрАТ «Кам’янець-Подільськавтоагрегат», який у судовому порядку визнано банкрутом).

Крім того, за словами посадовиці, не менш важливим питанням, яке перебуває на контролі в ОДА, є підвищення рівня заробітної плати та легалізація найманої праці. Так, середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника у січні-вересні 2021 року по області становила 11888 грн, що майже удвічі вище рівня мінімальної заробітної плати. Проте, заробітна плата в області на 1716 грн, або на 12,6% менша, ніж середня по Україні (13604 грн).

Темпи зростання середньомісячної заробітної плати склали 110,8% (по Україні – 110,3%) до початку року та 126,1% (по Україні 121,5%) – до січня-вересня 2020 року. Найбільше у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року зросла заробітна плата у сфері будівництва – на 61,8% (з 8230 до 13317 грн) та у галузі охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – на 47% (з 7233 до 10629 грн). У провідних галузях економіки відбулось зростання рівня заробітної плати в середньому на 22%: сільське господарство – 125,2%, промисловість – 120,5%, торгівля – 121,6%.

У вересні 2021 року середня заробітна плата на Хмельниччині становила 12469 грн. Приріст до вересня минулого року становить 23,6%, але це на 12,4% менше, ніж середня зарплата у вересні по Україні. За рівнем середньої заробітної плати у вересні наша область посіла 13 місце серед регіонів України. Індекс реальної заробітної плати в області у 2021 році склав 116% до відповідного періоду попереднього року.

У розрізі районів найвища середньомісячна заробітна плата за звітними даними ІІ кварталу 2021 року була у Шепетівському районі – 14187 грн (по області – 12174 грн). У Хмельницькому районі – 11850 грн, у Кам’янець-Подільському – 10876 гривень.

Підсумовуючи обговорене питання, голова ОДА Сергій Гамалій наголосив, що питання погашення заборгованості із заробітної плати перебуває на особливому контролі Уряду. Саме тому одним із основних завдань на сьогодні є недопущення виникнення та забезпечення поступового погашення наявної заборгованості на усіх підприємствах, установах, організаціях області.

Очільник області відмітив, що завдяки спільним зусиллям органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у поточному році вдалося погасити заборгованість із заробітної плати на 22 підприємствах на загальну суму 13,8 млн гривень. Разом з тим, він наголосив на відповідальності територіальних громад за процеси легалізації зайнятості та підвищення рівня заробітної плати на підпорядкованих територіях та закликав керівників органів місцевого самоврядування активізувати роботу у цьому напрямі.

“Головам районних державних адміністрацій необхідно посилити співпрацю з керівниками підприємств, установ, організацій у частині повної ліквідації заборгованості із заробітної плати. Спільними зусиллями маємо максимально сприяти підвищенню рівня добробуту наших громадян, належному захисту трудових прав працівників, детінізації заробітної плати, легалізації трудових відносин та погашенню заборгованості із заробітної плати,” – сказав Сергій Гамалій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *