Сьогодні під керівництвом першого заступника голови ОДА Сергія Тюріна відбулося планове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. До участі у засіданні долучилися члени обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, голови РДА та територіальних громад області, керівники окремих відомств, установ області.
З першого питання про стан хімічної безпеки в області доповів заступник начальника ГУ ДСНС у Хмельницькій області Дмитро Стецюк. Як повідомив посадовець, у Хмельницькій області у 2021 році функціонує 14 хімічно небезпечних об’єктів (ХНО) та проводиться будівництво ще 1 ХНО на яких максимально може зберігатись 402 тони небезпечних хімічних речовин, із них, аміак – 26 т, кислоти – 375т.
Протягом року було перевірено стан техногенної та пожежної безпеки 8 ХНО: (ТОВ «Деражнянський молочний завод», м. Деражня; ПрАТ «Хмельницька маслосирбаза», м. Хмельницький; ПП «Ізяславмолпродукт», м. Ізяслав; ТОВ «Завод Гідроарматури», м. Хмельницький; ТОВ «Мегатекс Індастріал», м. Старокостянтинів; ТОВ «Старокостянтинівський олійноекстракційний завод», м. Старокостянтинів; ДП «Старокостянтинівський молочний завод», м. Старокостянтинів та смт Летичів). В ході перевірок виявлено 125 порушень та складено 9 протоколів про адміністративні правопорушення на посадових осіб вищевказаних підприємств за порушення вимог техногенної та пожежної безпеки.
Також, за словами доповідача, проблемним є питання щодо забезпечення безпеки на хімічно небезпечних об’єктах, які припинили свою виробничу діяльність, зокрема Філія «Лактіс» ДП «Аромат», м. Кам’янець-Подільський, ТОВ «Мілк Ворд», м. Городок та Славутський маслоробний комбінат Філії ПП КФ «Прометей». На вищевказаних об’єктах фактично відсутнє керівництво та обслуговуючий персонал (в тому числі з обслуговування обладнання АХУ), що в свою чергу негативно впливає на підтримання обладнання в технічно справному стані та може призвести до аварійної ситуації з викидом аміаку. Окрім того, залишається проблемним питання стосовно забезпечення населення, що потрапляє в зону хімічного забруднення в разі виникнення аварії на хімічно небезпечних об’єктах засобами індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин.
Поряд з цим, перший заступник голови ОДА відмітив, що на сьогоднішній день через території громад проходить значна кількість автомобільних та залізничних шляхів по яких здійснюється перевезення значної кількості нафти та нафтопродуктів. Відтак, виникнення аварій на транспорті з наявністю таких вантажів може призвести до негативних екологічних наслідків. Тому, наголосив посадовець, з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та вимог техногенної безпеки є необхідність включення в номенклатуру матеріальних резервів порошкоподібного біодеструктивного сорбенту (нафтопоглинаючого сорбенту), або аналогічних за властивістю препаратів/засобів.
В продовження засідання, начальник управління з питань цивільного захисту населення ОДА Володимир Панасюк проінформував, що у поточному році на території області було визначено 687 потенційно небезпечних об’єктів, з яких: 15 – хімічно- небезпечних; 20 – гідро-небезпечні; 1 – радіаційно-небезпечний; 633 – вибухопожежо і пожежонебезпезпечні.
На 2022 рік Головним управлінням ДСНС в області подано на погодження регіональною комісією ТЕБ і НС 730 потенційно небезпечних об’єктів, з яких: 16 – хімічно- небезпечних; 20 – гідро-небезпечні; 1 – радіаційно-хімічно небезпечний; 651 – вибухопожежо і пожежонебезпезпечні. Кількість потенційно-небезпечних об’єктів на 2022 рік збільшилась на 43 одиниці за рахунок 41 вибухопожежо і пожежонебезпезпечних об’єктів та 2-х хімічно-небезпечних об’єктів.
Кількість хімічно небезпечних об’єктів на 2022 рік збільшилась на 2 об’єкти – ВП “Хмельницька АЕС” (використовується сірчана та соляна кислоти і аміак) та ДП “Новатор” (використовується сірчана кислота). Всього на 17-ти хімічно небезпечних об’єктах зберігається і використовується у технологічному процесі біля 25,4 т аміаку та біля 710,0 т кислот.
На затвердження надано також перелік постів радіаційного та хімічного спостереження. У зв’язку з реформуванням райдержадміністрацій, організаційно-штатними змінами в організаціях, підприємствах, установах, на яких розгортались пости РХС, проведено уточнення суб’єктів господарювання, які можуть створити пости. З метою організації періодичного або постійного радіаційного та хімічного спостереження на території області за наданими пропозиціями від райдержадміністрацій складено перелік до якого включено 60 постів.
Крім того, на затвердження надана Класифікація адміністративно-територіальних одиниць Хмельницької області на 2022 рік стосовно рівня хімічної небезпеки. На території області 3 адміністративно-територіальні одиниці (Кам’янець-Подільський, Хмельницький та Шепетівський райони) на які впливають хімічно небезпечні об’єкти. Всі 3 адміністративно-територіальних одиниць – ІV ступеню хімічної небезпеки (потрапляє менше 10 % від загальної території ).
Детальніше про прийняті рішення можна ознайомитися за посиланням тут