Статус УБД

Як отримати статус учасника бойових дій

Кому надається статус учасника бойових дій?

Військовослужбовцям, резервістам, військовозобов’язаним, працівникам (до 25.07.2018), особам рядового та начальницького складу, а також особам, які перебували у складі добровольчого формування, яке увійшло до складу ЗСУ/МВС/Нацгвардії.

Це стосується тих хто служив або працював в Збройних силах України, Нацгвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, Держприкордонслужбі, Держспецтрансслужби, Військовій прокуратурі, МВС, ДФС, Управління державної охорони Поліції, Держспецзв’язку, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Добровольчих та інших військових формуваннях, які увійшли до складу ЗСУ/МВС/Нацгвардії.

Які функції потрібно виконувати і який період залучення до АТО або ОСС потрібен для отримання статусу?

Захищати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брати безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні її здійснення.

Залучення до проведення АТО (ООС) має відбутися на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Правило 30 днів не розповсюджується на осіб, що отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань, а також  осіб, які брали участь у виконанні бойових завдань в умовах безпосереднього зіткнення.

Який період проведення АТО?

Харківська область – з 07.04.2014 по 14.09.2014; Донецька та Луганська області з 07.04.2014 по 30.04.2018.  На заміну АТО почала діяти ООС з 30.04.2018

Що робити, якщо відмовили в наданні статусу УБД?

Письмову відмову у встановленні статусу, який Вам передбачений згідно закону ви маєте право оскаржувати до суду.

Де це все написано?

В Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 6, а також в Постанові КМУ №413 від 20.08.2014 «Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в анти- терористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення».

І як отримання статусу УБД відбувається на практиці? 

Командир в/ч, начальник органу/ підрозділу протягом 1 місяця після завершення особою завдань в АТО/ ООС подає довідку + інші документи, які підтверджують участь особи у бойових діях до відповідної відомчої комісії.

При цьому якщо місце постійної дислокації в/ч (органу, підрозділу) безпосередньо у районі АТО/ООС, документи командирами/начальниками подаються на розгляд відомчої комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків в/ч (органу, підрозділу) чи призначення їх на посади.

Якщо командир не подав документи, особа може самостійно звернутися до відповідної комісії. Документи потрібно надсилати рекомендованим листом з повідомленням або особисто зареєструвати звернення у відповідній комісії.

Відомча комісія приймає рішення про надання статусу УБД протягом одного місяця з дня надходження документів. Посвідчення УБД видається у військовій частині. У разі індивідуального подання, посвідчення видається у відповідній комісії.

У разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, відомча комісія передає документи до Міжвідомчої комісії.

Якщо я вже звільнився зі служби, як я можу отримати статус УБД?

З самого початку потрібно отримати документи при звільненні у в/ч.  Далі потрібно подати документи до РВК за місцем постановки на військовий облік.

В свою чергу РВК передає документи до ОВК. Там Комісія з надання статусу УБД при ОВК приймає рішення про надання статусу УБД протягом 1 місяця з моменту надходження документів. Після прийняття рішення РВК видає посвідчення УБД.

Рішення комісій можуть оскаржуватися в судовому порядку.

Документи звільнених службовців МВС/Нацгвардії/Держприкордонслужби та інших силових відомств, що беруть участь в АТО (ООС) Обласними військкоматами не розглядаються.

Які документи обов’язкові для підтвердження участі в АТО?

 • Довідка про участь в АТО, затвердженого зразка (оригінал);
 • витяг із наказу по стройовій частині про прибуття (вибуття) до (з) зони проведення АТО;
 • витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ (першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) про залучення до проведення АТО;
 • витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів (для осіб, які залучалися до проведення АТО на строк менше ніж 30 календарних днів);
 • матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв (для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва під час участі в АТО);
 • копія першої сторінки паспорта громадянина України;
 • згода на збір та обробку персональних даних;
 • заява на ім’я голови комісії (в разі індивідуального подання).

Для осіб, які проходять службу (працюють) у військових частинах (органах, підрозділах), установах та організаціях або на підприємствах, які постійно дислокуються чи розташовані безпосередньо в районах АТО подаються витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ (першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) про залучення до проведення АТО, а також витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління АТО чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління АТО в районах її проведення.

А якщо я брав участь в АТО як доброволець?

Для осіб, які брали участь в АТО у складі добровольчих формувань (що згодом були включені до складу Збройних сил України, МВС, Національної поліції. Національної гвардії, тощо), подаються вищезгадані документи, або нотаріально завірені свідчення не менше ніж двох свідків із числа учасників АТО, які разом із такою особою брали участь в АТО, та отримали статус УБД або інваліда війни, у разі підтвердження факту взаємодії зазначених осіб з відповідними військовими формуваннями.

Які документи потрібні для підтвердження участі в Операції Об’єднаних сил?

 • довідка про участь в ООС, затвердженого зразка (оригінал);
 • витяг з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до ООС;
 • витяг із наказу по стройовій частині про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення ООС;
 • витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником,
 • проведення розвідувальних заходів (для осіб, які залучалися до ООС на строк менше ніж ЗО календарних днів);
 • матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв (для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва в період проведення ООС).

Зразки документів

Зразок заяви про надання статусу УБД

Зразок довідки про безпосередню участь в АТО/ООС згідно додатку №1 до постанови КМУ №413

Зразок рапорту про надання довідки про участь в АТО/ООС та витягів з наказу для оформлення УБД

Що робити якщо посвідчення УБД викрадене або загублене?

Потрібно звернутися у військову частину, а звільненим у військкомат.

Там відповідній посадовій особі надаються:

 • письмові пояснення щодо обставин втрати (викрадення);
 • довідка про порушення або відмову в порушенні кримінальної справи по факту втрати (викрадення) посвідчення;
 • опубліковане оголошення в друкованих засобах масової інформації про недійсність втраченого (викраденого) посвідчення.

Після цього отримується дублікат.

Що робити якщо посвідчення УБД стало непридатним (пошкодженим)?

Потрібно звернутися у військову частину, а для звільнених – в військкомат.

Там надаються письмові пояснення щодо обставин зіпсування.

Після цього отримується дублікат, а непридатне посвідчення знищується.

Як можна змінити прізвище, ім’я та по батькові в посвідченні УБД?

В разі зміни прізвища, імені або по батькові, за заявою особи, їй видається нове посвідчення та лист талонів, а попередні знищуються (інформація стосовно таких осіб подається до внесення в єдиний реєстр учасників антитерористичної операції).

Для зміни ПІБ необхідно подати заяву, до якої додати: копію свідоцтва про одруження (розлучення); копію паспорта; витяг з наказу (по особовому складу) про зміну особою прізвища, імені або по батькові.

За яких умов може відбутися позбавлення статусу учасника бойових дій?

Таких умов три:

 1. вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину у період участі в АТО/ООС;
 2. подання недостовірної інформації про участь в АТО/ООС;
 3. заява особи про позбавлення її статусу УБД.

Рішення про позбавлення статусу УБД приймається протягом місяця комісією, яка приймала рішення про надання статусу УБД за таких умов:

 1. комісія отримала копію обвинувального вироку суду, який набрав законної сили про вчинення умисного тяжкого/особливо тяжкого злочину;
 2. комісія отримали матеріали службових перевірок або будь-які інші документи про факт підроблення документів про участь в АТО/ООС, у забезпеченні її проведення або надання недостовірних даних про особу;
 3. комісія отримала особисту заяву особи, яка просить позбавити її статусу УБД.