Загибель воїна – шокуюча і руйнівна віха для близьких та рідні. Ті, хто стикається з цією страшною подією, навряд чи мають сили і бажання розбиратися в тому, як і скільки держава виплачує грошей родині загиблого Героя.
На жаль, широкомасштабне вторгнення зс рф в Україну триває. І смерть воїна – не рідкість. Тому наші захисники та їхні рідні мають знати про свої права та державні гарантії на випадок загибелі (смерті) військовослужбовця. Спеціалісти Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України підготували детальне роз’яснення щодо порядку виплати грошового забезпечення у разі трагічної події.
Відповідно до пункту 1 розділу XXX Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.08.2018 № 260, у разі загибелі військовослужбовця (незалежно від виду військової служби) виплачується належне, але не отримане ним до дня загибелі грошове забезпечення, в тому числі одноразові додаткові види (грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань тощо) за весь місяць, у якому військовослужбовець загинув.
Крім цього відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (далі – постанова № 168) у разі загибелі військовослужбовців під час дії воєнного стану здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі 100 тис. грн за весь місяць, у якому військовослужбовець загинув.
Вищезазначені виплати здійснюються військовою частиною в якій перебував на грошовому забезпеченні військовослужбовець, дружині (чоловіку), а в разі якщо її (його) немає, – повнолітнім дітям, які проживали разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства – незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі та не мають дітей, за їх зверненням на підставі наказу командира військової частини про виплату.
Разом з тим відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 р. № 829 «Про грошове забезпечення» (зі змінами) військовими формуваннями надається сім’ям і батькам військовослужбовців, які загинули (померли) під час проходження військової служби, допомога в проведенні поховання і компенсуються матеріальні витрати на ритуальні послуги та спорудження надгробків у розмірі п’яти прожиткових мінімумів у розрахунку на місяць на одну особу, установлених законом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця. Така допомога виплачується одному із членів сім’ї військовослужбовця на підставі витягу з Реєстру про смерть для отримання допомоги на поховання військовою частиною, в якій проходив службу загиблий військовослужбовець.
Також, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця передбачено виплату одноразової грошової допомоги відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві».
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:
а) у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року,
б) у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із проходженням військової служби 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Крім того, в період дії воєнного стану розмір одноразової грошової допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 28,02.2022 № 108 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».
Сім’ям військовослужбовців загиблих у період дії воєнного стану одноразова грошова допомога виплачується в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16* Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Виплата одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 гривень, здійснюється також сім’ям військовослужбовців, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Управління соціального захисту населення