Хмельниччину з робочим візитом відвідав керівник команди реформи шкільного харчування Орест Степаняк

Автор | 02.06.2025

Із робочою поїздкою Хмельницьку область відвідав керівник команди, яка реалізує реформу шкільного харчування — Орест Степаняк. Реформа, ініційована Першою леді України Оленою Зеленською, активно впроваджується в регіоні, і головною метою візиту стало ознайомлення з результатами її реалізації та огляд проєктів модернізації харчоблоків у закладах освіти.

Робота на Хмельниччині розпочалася із зустрічі з керівництвом області. Розповів про досягнення регіону щодо реалізації реформи начальник ОВА Сергій Тюрін. Він відзначив важливість координації спільних дій місцевої влади та авторів реформи, аби впровадження новітніх підходів та технологій у сфері харчування освітніх закладів було максимально ефективним.

У рамках візиту Орест Степаняк разом із першою заступницею начальника ОВА Оксаною Вжешневською відвідав низку освітніх установ, де оглянув оновлені їдальні та харчоблоки, обладнані за сучасними стандартами та вимогами HACCP.

Першим об’єктом стала Початкова школа №1 у місті Хмельницький, де функціонує їдальня на 180 місць, а харчоблок організований відповідно до чинних санітарно-гігієнічних норм.

Далі делегація завітала до Державного навчального закладу «Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг», який готує фахівців за професіями «Кухар» та «Кондитер». Завдяки проєкту модернізації закладу було залучено 4,2 млн грн, з яких 60% (2,52 млн грн) — кошти державного бюджету, а 40% (1,68 млн грн) — співфінансування з міського бюджету. Фінансування дозволило придбати сучасне обладнання та здійснити реконструкцію приміщень. У закладі вже пройшли навчання та підвищили кваліфікацію 1385 осіб. Серед них — 826 кухарів закладів загальної середньої освіти, які долучилися до семінарів зі шкільного харчування, 357 осіб — до майстер-класів, 187 — пройшли курсову підготовку, ще 15 — підготовку за ваучерами.

На базі закладу також успішно функціонує навчально-практичний центр «Кулінарний хаб» — інноваційна платформа для впровадження сучасних тенденцій здорового харчування. Загальна вартість реалізації проєкту — понад 14,4 млн грн, з яких майже 8,7 млн грн надійшло з державного бюджету, а ще 5,77 млн грн — із місцевого. У «Кулінарному хабі» вже пройшли навчання 227 здобувачів освіти та 28 кухарів закладів загальної середньої освіти.

Ще одним важливим пунктом поїздки став Дунаєвецький ліцей №3, де у 2024 році модернізовано харчоблок за моделлю «базова кухня». Загальна вартість проєкту склала 8,9 млн грн: 8 млн грн — державна субвенція, понад 898 тис. грн — кошти місцевого бюджету. Наразі у ліцеї навчаються 585 учнів, з яких 335 охоплені послугою харчування за новими стандартами.

Згодом робоча поїздка продовжилась у навчальних закладах міста Кам’янець-Подільський, де теж були зроблені капітальні ремонти харчоблоків. Серед них – ліцей №5 та №9. Вартість проєкту у першому навчальному закладі становила понад 12,6 млн грн, з яких майже 9,9 млн грн — кошти державної субвенції. У ліцеї №9 загальна вартість оновлення склала понад 9,6 млн грн, у тому числі понад 7,7 млн грн з держбюджету.

Окрему увагу в рамках візиту було приділено новоствореному навчально-практичному центру «Освітньо-кулінарний хаб» на базі Подільського професійного коледжу в Кам’янці-Подільському. У 2024 році в межах реалізації проєкту було залучено понад 5 млн грн, з яких 70% — кошти інструменту Ukraine Facility, решта — обласне та власне фінансування закладу. У планах центру — проведення майстер-класів, тренінгів, навчань для кухарів шкільних їдалень, учнів, ВПО, а також впровадження тематичних гастротурів та курсів з підвищення кваліфікації.

За результатами огляду Орест Степаняк дав позитивну оцінку зазначеним об’єктам, відзначивши професійність працівників харчоблоків, якість проведених ремонтних робіт та закупленого обладнання. Окрім того, він також надав низку роз’яснень щодо ефективного використання робочого простору кухонних приміщень, користування технічними засобами та врахування у наступних проектах окремих рекомендацій щодо ремонту.

Нагадаємо, у 2024 році Хмельницька область подала 10 заявок на модернізацію харчоблоків, із яких для реалізації обрано 8 проєктів на загальну суму понад 61 млн грн. У 2025 році область подала ще 11 заявок, і станом на 30 травня до фінансування вже відібрано 4 проєкти у громадах Нетішина, Красилова, Деражні та Кам’янця-Подільського на суму понад 45 млн грн.

Хмельниччина продовжує активно долучатися до реалізації реформи шкільного харчування, аби забезпечити учнів безпечним, якісним та сучасним харчуванням. Окрім нових приміщень та техніки, працівники кухонь будуть проходити додаткове практичне навчання, а також буде проводитись активна промоція здорового харчування в області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *