Брифінг щодо стану реалiзацiї концепцiї МОЗ iз розбудови системи реабiлiтації на базi спроможної мережi та доступних в областi послуг iз реабiлiтацiї

Автор | 18.10.2023

Сьогодні заступник директора Департаменту охорони здоров’я ОВА Тетяна Косовська під час брифінгу розповіла про поточний стан реалiзацiї концепцii МОЗ iз розбудови системи реабiлiтації на базi спроможної мережi та доступних в областi послуг iз реабiлiтацiї.

Головні тези:

➡ Організація та надання якісної, доступної та безоплатної реабiлiтацiйної допомоги без прив’язки до статусу чи групи інвалiдностi визнана прiоритетом держави.

➡ Проведення такої реабілітації дасть можливість пацієнту (як військовому, так і цивільному) відновитися та повернутися до повноцінного життя в суспільстві.

➡ Фундамент на якому розбудовується система реабiлiтацiї, визначено концепцією МОЗ, яка є невiддiльною частиною пiдготовки Доктрини України про повоєнну трансформацiю, що iнiцiйована Президентом України.

➡ За основу моделi розвитку реабiлiтацiї МОЗ взяло iзраїльський досвiд, який враховує потреби як цивiльних, так i вiйськових пацiєнтів iз травмами, хворобами та пораненнями, що
потребують процесу активного вiдновлення.

➡ В частинi охорони здоров’я Концепцiя передбачає розбудову системи реабілітації на базі закладів спроможної мережі, а саме на базі кластерних та надкластерних лікарень. Цей процес має завершитися до 2023 року.

➡ Задля досягнення цiєї мети до кiнця року неспецiалiзованi стацiонарнi реабiлiтацiйнi віддiлення мають бути в кількості 30-60 лiжок у всіх 228 кластерних та надкластерних ЗОЗ держави, які увійшли до спроможної мережі. В області погоджено з МОЗ та затверджено 9 кластерних ЗОЗ (Хмельницька міська лікарня, Хмельницька міська дитяча лікарня, Кам’янець-Подільська міська лікарня, Шепетівська, Славутська, Волочиська, Городоцька, Старокостянтинівська та Дунаєвецька багатопрофільні лікарні), а також 6 надкластерних лікарень, з яких 3 можуть працювати за програмою реабілітації (Хмельницька обласна лікарня, Хмельницька обласна дитяча лікарня та Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги).

➡ Також передбачено створення в Україні 6 потужних спеціалізованих реабілітаційних медичних закладів національного рівня загальною місткістю до 1500 ліжок. Попередньо це міста Київ, Львів, Вінниця, Клевань Рівненської області, Харків, Дніпро та Одеса.

➡ Доказову та ефективну реабiлiтацiю мають надавати мультидисциплінарні реабілітаційні команди. Вiдповiднi фахiвцi зобов’язанi послуговуватися принципами доказовостi пiд час надання реабiлiтацiйної допомоги, що прописано в лiцензiйних умовах для реабiлiтацiйних центрiв та вiддiлень будь-якої форми власностi.

➡ Ще одним маркером якості послуг можна вважати контрактування з НСЗУ за одним із пакетів медичних послуг: “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у стаціонарних умовах” та “Реабілітаційна допомога дорослим і дітям у амбулаторних умовах”. В Україні НСЗУ законтрактовано 262 медичних заклади за пакетом стаціонарна реабілітаційна допомога та 413 – за амбулаторною реабілітаційною допомогою. На Хмельниччині 5 закладів контрактовані за пакетом стаціонарна допомога та 6 – амбулаторна допомога, а також ще 2 заклади з надання медичної допомоги немовлятам протягом перших 3-х років. Це Старокостянтинівська багатопрофільна лікарня, Хмельницька міська лікарня, Хмельницька міська дитяча лікарня, Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни, Спеціалізована медико-санітарна частина м. Нетішин та Хмельницький міський лікувально діагностичний центр та ТОВ “Сіліцея Сіті+”.

➡ В рамках органiзацiї якісної реабілітаційної допомоги вiйськовослужбовцям у Хмельницькому обласному госпіталі ветеранів війни зареєстровано 30 реабiлiтацiйних лiжок, де за 9 місяців цього року реабілітацію пройшли 800 пацієнтів з числа військовослужбовців. Також кількість ліжок у даному закладі при потребі може бути збільшено до 100. Крім того, за сприяння фонду “Рековері” проводиться реконструкція приміщень 1 поверху з додатковим розгортанням 22 ліжок у 2-3 – х місних палатах та дооснащенням реабілітаційним обладнанням.

➡ Окремий напрямок реабiлiтацiї – це психолого-психiатрична допомога. Майже 1500 тисяч працiвникiв центрів первинно медико-санітарної допомоги пiдготовлено з питань надання психолопсихіатричної допомоги за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я. В області функціонує мобільна мультидисциплінарна психіатрична команда у Хмельницькому обласному закладі з надання психіатричної допомоги. Якою за 9 місяців проведено 93 виїзди, оглянуто майже 3 тис пацієнтів.

➡ Послуги з реабілітації, які надаються в рамках програми медичних гарантій є безоплатними для пацієнта та покриваються за рахунок коштів державного бюджету. Для проходження
амбулаторного лікування необхідне електронне направлення від лікаря первинної ланки або лікуючого лікаря, для стаціонарної – від лікуючого лікаря. Ця послуга доступна в разі переведення з одного медичного закладу чи клінічного підрозділу до іншого.

➡ Місце проходження реабілітації – вибір пацієнта. Для цього після отримання електронного направлення на стаціонарну чи амбулаторну реабілітацію достатньо зайти на сайт НСЗУ, натиснути на посилання «Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг», обрати область та населений пункт, в полі «Група послуг». Якщо робота з сайтом здається людині надто складною та незручною – можна подзвонити за номером НСЗУ 16-77 та отримати розгорнуту довідку про заклади, які надають відповідні послуги.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *