Приміщення адміністрації Шепетівська районна державна адміністрація
Хмельницької області

30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул.Героїв Небесної Сотні, 47.
E-mail: zagal@sheprda.gov.ua

Герб Шепетівського району
Прапор Шепетівського району Контактні телефони: (038-40) 4-03-18. Факс:4-03-17. E-mail: zagal@sheprda.gov.ua Прапор Шепетівського району
ПОВЕРНУТИСЬ НА ГОЛОВНУ

НОВИНИ


ОБЕРІГАЙТЕ ТВАРИН ВІД НАПАДУ МОШОК

   З настанням теплої погоди, підвищеною вологістю в кінці травня- початку червня не виключена вірогідність загострення епізоотичної ситуації по сімуліотоксикозу тварин.
   Сімуліотоксікоз - захворювання великої рогатої худоби, коней, рідше і людей, що викликається літаючими мошками. Характеризується порушенням, пригніченням, набряками шкіри і крововиливами в підшкірній клітковині і проміжній речовині органів і тканин.
   Етіологія і патогенез. Збудники - мошки Simulium. Відомо більше 900 їх видів. Самки мошок після запліднення і насичення кров'ю ссавців відкладають в річки, струмки і проточні канави до 800 яєчок кожна. Лупляться з них личинки прикріплюються до стовбурів і листя, омиваним водою рослинам.
   Надалі, пройшовши стадію лялечок (через 5-6 тижнів), з них виходять мошки, які локалізуються в прибережних рослинах або заносяться вітром на значні відстані. Інтенсивний вихід мошок відбувається навесні і восени. У величезній кількості вони нападають на пасовищі в даній місцевості на тварин і, локалізуючись на більш ніжних ділянках шкіри, живляться їх кров'ю. Все це викликає інтенсивне занепокоєння тварин, а виділення мошками в ранку шкіри гемотропних і нейротропних токсинів - Еритропенія, мукоїдне набухання стінки кровоносних судин, набряки, діапедезні геморагії, розлад обмінних процесів і дистрофічні зміни в багатьох органах і тканинах. Безпосередня причина смертей - ослаблення серцевої діяльності або асфіксія внаслідок набряку легенів.
   Клінічні ознаки. Спочатку - збудження, пізніше - пригнічення. Аритмія і ниткоподібний пульс. Диспное. Хрипи. На шкірі в місцях скупчень мошок, що харчуються кров'ю тварин, - припухання, набряклість, місцями крововиливи. Летальність молодняку 40-50%.
   Патологоанатомічні зміни. На шкірному покриві внутрішньої поверхні вушних раковин, в області шиї, черева, промежині численні точкові і плямисті крововиливи. Підшкірна клітковина в цих ділянках набрякла. Асцит. гідроторакс. гидроперикардиум. Часто геморагії під епікардом, рідше на серозному покриві кишечника. Підщелепні, заглоткові, передлопаточні, колінної складки і надвименні лімфатичні вузли в стані гострого серозного запалення. Серце в'яле, збільшено в обсязі за рахунок дилатації, . У печінці та нирках застійна гіперемія.Слизова оболонка носової порожнини, гортані, трахеї і бронхів почервоніла, набрякла, в порожнині бронхів - піниста рідина. Легені в стані застійної гіперемії і набряку., набряклі. В міокарді, печінці, нирках, легенях - гіперемія, дистонія кровоносних судин, набряки, крововиливи.
   Діагноз ставлять на підставі епізоотичних, клінічних та патологоанатомічних даних з урахуванням гістологічного дослідження.
   Лікування: симптоматичне, застосовують серцеві засоби, дихальні аналептики, внутрішньовенне введення глюкози, фізіологічного розчину кухонної солі, тіосульфату натрію у вигляді 5% -ного розчину, 0,02 г / кг, гемодезу та ін.
   Заходи боротьби з гнусом.При організації винищувальних заходів з комахами враховують особливості їх біології, видовий склад, характер поширення, місця проживання, умови і терміни розвитку в кожній конкретній зоні.
   У тваринництві в залежності від зональних і місцевих умов проти гнусу необхідно передбачати загальногосподарські заходи, заходи з обмеження та ліквідації місць виплоду, винищення личинок і окрилених комах, а також спеціальні заходи, спрямовані безпосередньо на груповий або індивідуальний захист від гнусу різних видів тварин.
   Обмеження місць виплоду комах.передбачають розміщення тваринницьких ферм, літніх таборів, загонів на відстані 1 - 1,5 км від боліт, заболочених лісів і чагарників, низин і інших місць виплоду комах.
   Для випасу тварин необхідно використовувати час найменшої активності комах. У періоди високої активності гнусу тварин утримують в приміщеннях. Для попередження зальоту комах в дверях і вікнах тваринницьких приміщень встановлюють сітки. На віддалених пасовищах роблять захисні тіньові навіси. Для винищення комах внутрішні і зовнішні поверхні тіньових навісів та приміщень обробляють інсектицидами. У відкритих загонах і на стоянках під час відпочинку тварин застосовують інсектицидні дими (шашки).
   Меліорація заболочених територій, культурне освоєння пасовищ, будівництво гідротехнічних споруд, що змінюють і регулюють режим проточних водойм. Скорочення місць виплоду мух-жигалок досягається санітарним благоустроєм тваринницьких ферм, оточуючих територій, пасовищ і населених пунктів.

   В. Савіцький
    Головний спеціаліст Шепетівського РУ
   ГУ ДПСС в Хмельницькій області.

05.06.2019 р.