Приміщення адміністрації Шепетівська районна державна адміністрація
Хмельницької області

30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул.Героїв Небесної Сотні, 47.
E-mail: zagal@sheprda.gov.ua

Герб Шепетівського району
Прапор Шепетівського району Контактні телефони: (038-40) 4-03-18. Факс:4-03-17. E-mail: zagal@sheprda.gov.ua Прапор Шепетівського району
ПОВЕРНУТИСЬ НА ГОЛОВНУ

НОВИНИ


СПАЛАХ АФРИКАНСЬКОЇ ЧУМИ СВИНЕЙ НА ХМЕЛЬНИЧЧИНІ

   За повідомленням Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, що згідно результатів досліджень Хмельницької регіональної Державної лабораторії Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, встановлено діагноз на африканську чуму свиней у свиногосподарстві ТОВ «Оболонь-Агро» Хмельницької області Чемеровецького району с.Почапинці.
   Працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області вживаються заходи відповідно до вимог « Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 111від 07.03.2017 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 року за № 432/30300

   Африканська чума свиней (АЧС)
   Це одна із найбільш небезпечних хвороб свиней, оскільки характеризується високою смертністю, значними економічними збитками, зумовленими відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, обов'язковістю дотримання ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней, витратами на проведення моніторингових та діагностичних досліджень, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів, в разі загрози чи виникнення хвороби та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

   Що необхідно знати пересічному громадянину про Африканську чуму свиней (АЧС) ?
   1. Що АЧС не становить небезпеки для людей.
   2. Що на АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево-вікових груп).
   3. Що резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).
   4. Що основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.
   5. Що збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців).
   6. Що холод (заморожена свинина) - всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування).
   7. Що виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.

   Що мають знати власники тварин про Африканську чуму свиней (АЧС) ?
   АЧС - це:
   • не висококонтагіозна (з низьким ступенем заразності),
   • гостра (ознаки хвороби розвиваються дуже швидко),
   • інфекційна (здатна до зараження, тобто може передаватись від однієї сприйнятливої тварини до іншої),
   • вірусна (на збудник не діють антибіотики, тому не має лікування)
   • хвороба (хворобливий стан організму - тварина виглядає підозріло, не так як завжди)
   • свиней (хворіють лише домашні та дикі свині).
   Що виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини. Що вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини та надзвичайно небезпечний для свиней! Збудник високостійкий до факторів зовнішнього середовища: зберігає життєздатність тривалий час - від тижнів до місяців - зберігається в продуктах і субпродуктах від свиней, що не піддавались термічній обробці (солонина і сирокопчені харчові вироби, харчові відходи, що йдуть на корм свиням).
   • У трупах свиней вірус зберігається до десяти тижнів,
   • у м'ясі від хворих тварин - до 155 днів,
   • копченій шинці - до 5 місяців,
   • у гною - до 3 місяців.

   Ознаки хвороби :
   Інкубаційний період короткий (2–12 днів) і супроводжується лихоманкою (40–42 °С) впродовж 48-ми годин перед проявом клінічних ознак (на відміну від класичної чуми свиней) та відсутністю інших симптомів в цей період. Більшість хворих тварин, у цей час, виглядають абсолютно здоровими й не відмовляються від корму (і лише незначний відсоток - проявляє неспокій або ж, навпаки, постійно лежить).
   Клінічні ознаки проявляються, коли спадає температура: тварини проявляють ознаки слабкості (хитка хода, відмова від корму, спрага), збиваються в гурти, з'являються ознаки серцевої недостатності: синюшністю (ціаноз) шкіри та значні крововиливи внутрішніх органів.
   Загибель хворих тварин настає внаслідок серцевої недостатності (набряк легенів внаслідок геморагічного діатезу) переважно на 7–10 добу з моменту прояву перших клінічних ознак хвороби. Смертність при АЧС складає – майже 100 %.

   Рекомендації власникам свиногосподарств
   Для запобігання АЧС власникам свиногосподарств рекомендується:
   1. Встановити двоконтурну огорожу навколо свиноферм, провести дератизацію (боротьба із гризунами) та відлякувати птахів.
   2. Унеможливити доступ на територію ферм бродячих тварин та сторонніх осіб. Сторожові собаки мають бути зареєстровані та мати відмітку в паспорті про щеплення проти сказу та інші обробки, повинні перебувати у вольєрах та постійно знаходитися лише на території господарства.
   3. Перевірити та налагодити роботу дезбар’єрів та санпропускників. При вході в приміщення (секцію, блок, кормоцех) встановити дезванночки чи дезкилимки зволожені дезрозчином.
   4. Заборонити персоналу господарства утримання свиней в особистих домогосподарствах.
   5. Контролювати дотримання правил особистої гігієни персоналом господарства та заборонити приносити харчові продукти на територію господарства.
   6. Вхід у виробничу зону свиногосподарства, дозволяти лише через ветсанпропускник, а в’їзд транспорту – через постійно діючий дезінфекційний бар’єр (дезінфекційний блок). На ветсанпропускнику запровадити журнали: виходу на роботу персоналу, відвідування господарства особами з дозволу керівника, рух транспорту та проведення дезінфекції, витрати дезінфектантів та заправки дезбар’єрів, прання та знезараження спецодягу. Всі інші входи у виробничу зону тримати закритими.
   7. Звести до мінімуму виробничі контакти та пересування персоналу між виробничими дільницями на території господарства (закріпивши персонал за відповідною виробничою ділянкою). Чітко окреслити «брудні» та «чисті» зони в підприємстві. Не допускати пересування персоналу в іншу зону, без зміни спецодягу та знезараження взуття.
   8. Забезпечити обслуговуючий персонал подвійним комплектом спецодягу та взуття, й організувати централізоване його знезараження та прання. Промаркувати та закріпити обладнання, інвентар, спецодяг, взуття та інші предмети догляду, за виробничими ділянками, без права передачі цих засобів на іншу ділянку без попереднього знезараження.
   9. Для забезпечення технологічного процесу у виробничій зоні виділити спеціальний внутрішньогосподарський транспорт та розділити транспортні шляхи на території господарства, уникаючи їх перетинання на «чисті» (підвезення кормів, тварин) та «брудні» (вивезення гною, загиблих тварин, відходів забою).
   10. Завантаження тварин проводити з рамп, розміщених на лінії демаркації господарства, без в’їзду транспорту на територію. Перевіряти ступінь очищення та відмітки про дезінфекцію транспорту, який приходить на підприємство, ферму.
   11. Тварини, що підлягають вимушеному та внутрішньогосподарському забою, перевозять на забійно-санітарний пункт (забійний майданчик) спеціальним транспортом, що унеможливлює розсіювання біомат
   12. Вживати заходів щодо знезараження гною, гноївки тощо. Мати постійний запас дезінфекційних засобів, як передбачено інструкцією.
   13.По можливості встановити параформалінову камеру для знезараження спецодягу ..
   14.Згодовувати свиням лише термічно оброблений корм.
   15.Не купувати живих свиней і корми в зонах неблагополучних з АЧС.
   16.Мінімізувати поїздки на неблагополучні з АЧС території.
    Шепетівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області звертається до всіх власників, що утримують свиней з розумінням та відповідальністю поставитись до питання профілактики та недопущення занесення до своїх підсобних господарств африканської чуми свиней. В разі виникнення захворювання чи загибелі свиней терміново звертайтесь до спеціалістів державної служби ветеринарної медицини району, цілодобовий контактний телефон 097-289-67-30.

   Головний спеціаліст Шепетівського РУ ГУ
   ДПСС в Хмельницькій обл. В.Савіцький

10.04.2019