Приміщення адміністрації Шепетівська районна державна адміністрація
Хмельницької області

30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул.Героїв Небесної Сотні, 47.
E-mail: zagal@sheprda.gov.ua

Герб Шепетівського району
Прапор Шепетівського району Контактні телефони: (038-40) 4-03-18. Факс:4-03-17. E-mail: zagal@sheprda.gov.ua Прапор Шепетівського району
ПОВЕРНУТИСЬ НА ГОЛОВНУ

НОВИНИ


Поради від Держпродспоживслужби. Що необхідно знати, купуючи насіння овочевих культур?

   На сьогоднішній день господарники, дачники і просто любителі попрацювати на земельній ділянці розпочинають новий сезон вирощування городніх культур. І саме тому, в цей час пожвавлюється продаж посівного матеріалу овочевих культур та садивного матеріалу (саджанців) багаторічних рослин в спеціалізованих магазинах, на ринках та інших місцях його продажу. Щоб придбати справді хороше насіння та мати якісний урожай у майбутньому, необхідно дотримуватися певних правил.
   Фахівці відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області рекомендують споживачам вимагати в продавця відомості про походження насіння. Якщо продавець реалізує насіння власного виробництва – обов’язково вимагайте пред’явити сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості даної партії насіння. Номер партії має бути вказано на пакуванні. Кожну партію насіння овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів розфасованих у спожиткову тару (пакетики), супроводжують також Довідкою про сортові та посівні якості насіння.

   Довідка про сортові та посівні якості, видається особі, яка здійснює перепродаж насіння фірмою-продавцем і містить наступну інформацію:
   назва підприємства, де придбано насіння,
   назва підприємства, що придбало насіння, його адреса,
   культура, сорт, кількість пакетів, або вага насіння, номер партії, рік врожаю,
   репродукція, сортова чистота, схожість, чистота, вологість,
   номер та термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей, походження насіння.
   Необхідно знати, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів розфасованого у спожиткову тару становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.
   Перед купівлею насіння переконайтесь, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірте у нього наявність необхідного пакету документів.
   Отже, щоб убезпечити себе від розчарування, при покупці, бажано, дотримуватися деяких правил:
   Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння. Ці документи повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.
   Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:
   - назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;
   - назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
   - культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;
   - номер насіннєвої партії;
   - рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №);
   - коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).
   Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.
   Зберігайте упаковку від придбаного насіння, а також вимагайте товарний чек або інший документ, що засвідчує факт купівлі з усіма необхідними реквізитами на придбаний товар (назва магазину, його адреса, відомості про господарюючого суб’єкта, назва насіння, кількість, ціна, підпис продавця, дата придбання). Маючи їх, Ви будете мати більше можливостей реалізувати своє право на захист.
   Пам’ятайте, насіння хороших сортів і гібридів дешевими не бувають, а нас в більшості випадків підводить бажання заощадити.
   За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, за адресою: м. Шепетівка вул. Героїв Небесної сотні, 94, тел. (098) 125-88-03, або в м. Хмельницький (+38 (0382) 65-07-34, 67-41-55).
   Разом з тим звертаємо увагу, що даний матеріал не встановлює норм права і має лише рекомендаційний характер.

   Валентина Стародубова,
   головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва
   Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

19.03.2019