Приміщення адміністрації Шепетівська районна державна адміністрація
Хмельницької області

30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул.Героїв Небесної Сотні, 47.
E-mail: zagal@sheprda.gov.ua

Герб Шепетівського району
Прапор Шепетівського району Контактні телефони: (038-40) 4-03-18. Факс:4-03-17. E-mail: zagal@sheprda.gov.ua Прапор Шепетівського району
ПОВЕРНУТИСЬ НА ГОЛОВНУ

НОВИНИ


Держпродспоживслужба інформує: Як діяти, якщо розбився ртутний термометр

   Найменше нездужання спонукає людей користуватися термометром, втім, розбитий ртутний термометр несе чималу небезпеку здоров’ю всіх присутніх у квартирі.
   Ртуть – метал сріблясо-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення – 38,87 0С. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні. З попаданням до організму людини через органи дихання, ртуть акумулюється та залишається там на все життя.
   Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини. Симптоми гострого отруєння проявляється через 8-24 години: починається загальна слабкість, головний біль та підвищується температура, згодом – болі в животі, розлад травлення, зявляється біль у яснах. Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.
   Для проведення заходів з демеркуризації (видалення ртуті (її сполук) із забруднених поверхонь, а також зниження концентрації парів ртуті у приміщеннях до гранично допустимої), необхідно звернутись до аварійно-рятувальних підрозділів ДСНС, які відповідно до наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 08.07.2009 № 463 «Про затвердження Методичних рекомендацій з організації і проведення демеркуризації», проводять вказані заходи у житлових, дошкільних, навчальних, робочих та виробничих приміщеннях.

   Якщо Ви все ж таки вирішили самостійно провести видалення ртуті, то потрібно знати наступне.

   Що не можна робити:
   -ні в якому разі не застосовуйте пилосос для прибирання;
   -не можна підмітати ртуть віником! Це тільки подрібнює отруйні кульки до дрібного ртутного пилу, що ускладнює прибирання;
   -не намагайтеся витирати ртуть ганчіркою! Це призведе лише до розмазування ртуті і збільшить площу поверхні її випаровування.

   Для прибирання ртуті необхідно приготувати наступні речі:
   -скляну банку з водою, яка щільно закривається кришкою;
   -широку клейову стрічку – скотч;
   -поліетиленові пакети для утилізації речей, які можуть бути забруднені ртуттю; -гумову грушу, медичний шприц;
   -ліхтарик або лампу настільну для освітлення;
   -гумові рукавиці;
   -хімікати, що володіють окисними властивостями і містять сполуки хлору.

   Як збирати краплі ртуті:
   -насамперед, виведіть з приміщення дітей і домашніх тварин;
   -закрийте двері кімнати, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення;
   -відкрийте, не створюючи протягу, кватирку в кімнаті, де розбився градусник;
   -проведіть ретельний огляд всіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті.
   Варто врахувати, що кульки ртуті дуже добре катаються по будь-якій поверхні, при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів. Для огляду використовуйте ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги (або іншій поверхні), добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, виїмки і нерівності. У світлі ліхтаря добре видно сріблясті кульки ртуті, які легко помітити, завдяки їх металевого блиску;
   -збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на більш дрібні крапельки. Для зручності прибирання ртуті, найкраще скористатися щільним листом паперу, зігнутим навпіл, або у формі совка. Для закочування крапель ртуті на аркуш паперу, скористайтеся товстої голкою або в’язальної спицею;
   -для збору дуже дрібних крапель ртуті скористайтеся шматком скотчу. Дрібні краплі ртуті повинні утримуватися липкою стороною скотчу. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті також треба помістити в скляну банку;
   -з щілин краплі ртуті можна дістати і за допомогою медичного шприца з товстою голкою;
   -зібрані залишки градусника необхідно також помістити в скляну банку з водою. Після того, як ви зібрали всю ртуть, з нею слід поводитися дуже обережно. Закрийте банку з ртуттю і водою щільною кришкою. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, в сміттєпровід або унітаз.
   Банку з зібраною ртуттю потрібно передати до державного органу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення.
   Після цього потрібно зробити якісне вологе прибирання у всій квартирі та дуже добре провітрити приміщення. У найближчі 7 днів намагайтеся виключити або мінімізувати перебування людей і тварин в кімнаті, де розбився термометр. Для профілактики протягом 10-15 днів робіть щоденні вологі прибирання квартири з невеликим додаванням “Білизни” та тривалі провітрювання.
   Після проведення демеркуризації необхідно провести контрольні дослідження на вміст парів ртуті у повітрі приміщень (двічі з інтервалом у 7 днів). Дослідження проводять лабораторії, акредитовані на проведення данного виду дослідження.
   Демеркуризація може бути визнана достатньою, якщо після її завершення вміст парів ртуті не перевищує:
   -у повітрі приміщень житлових будинків, дошкільних та шкільних закладів – 0,0003 мг/м3;
   -у повітрі виробничих об’єктів, навчальних лабораторій вищих навчальних закладів, науково-дослідних лабораторій інститутів – 0,0017 мг/м3;
   -у повітрі промислових підприємств – 0,005 мг/м3.
   Найбільш дієвий спосіб, як убезпечити себе від проблем з ртутним термометром – купити безпечний медичний термометр без ртуті!

15.03.2019