Приміщення адміністрації Шепетівська районна державна адміністрація
Хмельницької області

30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул.Героїв Небесної Сотні, 47. E-mail: zagal@sheprda.gov.ua
Герб Шепетівського району
Прапор Шепетівського району Контактні телефони: (038-40) 4-03-18. Факс:4-03-17. E-mail: zagal@sheprda.gov.ua Прапор Шепетівського району
ПОВЕРНУТИСЬ НА ГОЛОВНУ

НОВИНИ


Профілактика паразитарних (інвазійних) хвороб тварин

   Паразитарні хвороби спричиняються гельмінтами, кліщами, комахами, одноклітинними організмами. Хворіють ними коні, велика рогата худоба, кози, вівці, свині, птахи, кролі, риби, бджоли, м’ясоїдні та багато інших видів тварин. Багато із цих хвороб є спільними для тварин та людей. Нерідко їх збудники передаються від тварин до людини і навпаки. Ці хвороби досить поширені в світі, в тому числі і в Україні.
    Важливу роль у виникненні багатьох інвазійних хвороб відіграють як переносники збудників кліщі (піраплазмідози), комахи (малярія птахів та людини, дирофіляріоз м’ясоїдних та людини тощо), прісноводні та сухопутні молюски (фасціольоз, дикроцеліоз жуйних тварин, ехіностоматидози птахів), ракоподібні (гіменолепідози водоплавної птиці). Тому успішна боротьба з переносниками, проміжними та додатковими живителями збудників паразитарних хвороб є запорукою попередження їх виникнення
    Основою профілактичних заходів проти збудників інвазійних хвороб є біологічні, загальні та хіміко-профілактичні методи, які дають змогу запобігати появі захворювань та їх поширенню серед тварин.
    До біологічних та загальних методів боротьби з інвазіями і їх збудниками відносять: комплекс заходів, що сприяють припиненню біологічного циклу розвитку збудника, зниження кількості перенощиків кровопаразитарних захворювань розорюванням природних пасовищ, знищення чагарникових зон, біотермічне знезаражування гною, меліоративні заходи, осушення водойм, зміна пасовищ, створення багаторічних культурних пасовищ та інші методи.
    До загальних профілактичних заходів відносять: дотримання гігієнічних умов утримання тварин, утилізація трупів уражених органів та ін.. Так, худобу та птицю потрібно утримувати в умовах, що запобігають зараженню інвазійними хворобами, годувати і напувати тварин слід із чистих резервуарів, де немає інвазійних стадій паразитів. Ізольоване утримання молодняка необхідне тому, що дорослі тварини часто є паразитоносіями і їх слід утримувати окремо. А необхідність знезаражування гною зумовлено тим, що з фекаліями у навколишнє середовище виділяється велика кількість паразитів і їхніх личинок.
    Зміну пасовищ проводять для запобігання зараженню жуйних тварин яйцями і личинками гельмінтів. Так, у багатьох господарствах України здійснюють одноразову зміну пасовищ із середини літа для профілактики фасціольозу. А стійлововигульне утримання телят в умовах Українського Полісся відіграє важливу роль у профілактиці парамфістоматидозів, монієзіозу, диктіокаульозу.
    Для організації профілактики інвазійних хвороб здійснюють також спеціальні заходи, до яких належать: з'ясування паразитологічної ситуації у конкретному господарстві, районі; паразитологічна оцінка пасовищ, водойм; дезинвазія об'єктів навколишнього середовища; хіміолрофілактика і хіміотерапія інвазійних хвороб.
   Для з'ясування паразитологічної ситуації проводять діагностичні обстеження (за життя тварин або посмертно): копроскопію, дослідження крові, дермоскопію, частковий або повний паразитологічний розтин органів чи трупів тварин та ін.
    Паразитологічну оцінку пасовищ і водойм проводять для визначення благополуччя їх у даний момент, а також прогнозування щодо можливого виникнення інвазії у майбутньому. При цьому враховують площу пасовищ, рельєф та характер грунту, рослинність, наявність заболочених ділянок, канав, поширеність і видовий склад молюсків, ґрунтових кліщів.
   Хіміопрофілактика інвазійних хвороб — це метод, при якому періодично застосовують протипаразитарні засоби здоровим тваринам або паразитоносіям, щоб запобігти масовому інвазуванню і .захворюванням тварин.
   При хіміотерапії протипаразитарні препарати застосовують хворим тваринам з метою припинення клінічного прояву інвазії і звільнення організму живителя від збудника. Проти кожної групи паразитів діють специфічні препарати: проти гельмінтів — антгельмінтики, найпростіших — протистатики або протистоциди, кліщів — акарициди, комах — інсектициди (інсектоакарициди).
   Проведення комплексу профілактичних заходів при паразитарних хворобах тварин забезпечить вирощування здорових тварин та отримання доброякісної прдукції.

   В. Савіцький .
   Головний спеціаліст Шепетівського РУ
    ГУ ДПСС в Хмельницькій області

14.02.2019